کاربرد ترمز پله و مقایسه انواع ترمز پله

استفاده از ترمز پله برای کاهش خطراتی مانند لیز خوردن افراد بر روی پله یا محیطی شیب‌دار کاربرد دارد که با نصب اصولی این محصول، ایمنی راه پله و حفظ سلامت افراد تضمین می‌شود.

ترمز پله با نام‌های دیگری همچون، نوار ضد لغزش، ترمز رمپ، استپ پله، نوار سمباده‌ای پشت چسب‌دار، ضد لغزنده راهرو و پله هم شناخته می‌شود.

در واقع ترمز پله نوعی نوار چسبناک است که بروی لبه پله و سطح شیبدار می‌چسبد تا از لیز و سر خوردن افراد جلوگیری شود.

روی این نوار زبر است که همین موضوع باعث می‌شود با سطح زیر کفش درگیر شده و از لیز یا سر خوردن جلوگیری کند.

استفاده از ترمز پله نیازی به تراش دادن سطح پله ندارد و از ساییدگی سطح پله هم جلوگیری می‌کند.

ترمز پله روی اکثر پله ها قابل نصب است و در گرما و سرما مقاوم است.

در صورت استفاده از ترمز پله موارد زیر را در نظر بگیرید

1. اهمیت ایمنی در راه پله‌ها:

در این قسمت به اهمیت حفظ ایمنی در راه پله‌ها و تأثیر آن بر جلوگیری از تصادفات و حوادث ناگوار در محیط‌های عمومی، مسکونی و تجاری می‌پردازیم.

2. مکانیزم عملکرد ترمز پله:

در این بخش به توضیح مکانیزم عملکرد ترمز پله، از جمله نحوه کارکرد و کاربرد آن در کاهش سرعت در صورت لزوم می‌پردازیم.

3. اصول و روش‌های طراحی ترمز پله‌ها:

در این قسمت به بررسی اصول و روش‌های طراحی ترمز پله و بهینه‌سازی عواملی مانند جنس، اندازه، شیب و طراحی سطح پله‌ها جهت افزایش کارایی و ایمنی آنها می‌پردازیم.

4. مواد و فناوری‌های نوین در ترمز پله:

این قسمت به بررسی مواد و فناوری‌های نوینی که در ترمز پله‌ها استفاده می‌شود، از جمله روکش‌های ضد لغزش، سنسورهای هوشمند و سیستم‌های هیدرولیکی می‌پردازیم.

5. آموزش و نگهداری ترمز پله:

در این بخش به ارائه راهکارهایی جهت آموزش و نگهداری صحیح ترمز پله می‌پردازیم تا از عمر طولانی و کارکرد بهینه آن برخوردار شوید.

ترمز پله

انواع ترمز پله و انتخاب بهترین ترمز پله

ترمز پله یا استوپر پله دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی انواع مختلف ترمز پله یا استوپر پله می‌پردازیم:

استوپر پله آلومینیومی: این نوع استوپر پله از آلومینیوم ساخته شده است و به خوبی در معرض آب و رطوبت عمل می‌کند؛ بنابراین مناسب برای محیط‌های بیرونی است.

استوپر پله لاستیکی: استوپر پله‌های لاستیکی عمدتاً برای محیط‌های داخلی مناسب هستند. این نوع ترمز پله به خوبی لغزندگی را کاهش می‌دهد و ایمنی را تضمین می‌کند.

استوپر پله سمباده‌ای: استوپر پله‌های سمباده‌ای دارای سطح خشن هستند که از لغزندگی جلوگیری می‌کنند. این نوع ترمز پله برای محیط‌هایی با باران و رطوبت مناسب است.

با انتخاب مناسب استوپر پله و رعایت نکات ایمنی، می‌توان ایمنی پله‌ها را افزایش داد و از وقوع حوادث ناخوشایند جلوگیری کرد. به خصوص برای کودکان و سالمندان که به طور ویژه در معرض خطر هستند، استفاده از استوپر پله بسیار حائز اهمیت است.

در نهایت ایمنی پله‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید با روش‌های مناسب حفظ شوند تا افراد بتوانند به راحتی از پله‌ها استفاده کنند.

ترمز پله به نام‌های ترمز پله ضد لغزش،ترمز پله فیک استپ و فکس استپ نیز شهرت دارد.

ترمز پله و حل یک مشکل اساسی! لیز خوردن هنگام ورود به ساختمان که گاها با خسارت جبران ناپذیری همراه است؛ در این زمان است که به اهمیت ترمز پله پی خواهید برد. معمولا پله‌های بیرونی به دلیل اینکه در معرض بارش باران و برف هستند، اغلب اوقات لیز و لغزنده‌اند که باعث بروز حوادث مخصوصا برای افراد کم توان و مسن می‌شوند.

خطرات ناشی از لیز خوردن به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست؛ ولی می‌توان با استفاده از ترمز پله یا همان ضد لغزش این خطرات را کاهش داد. استفاده از ترمز پله‌ها علاوه بر جلوگیری از لیز خوردن و ایجاد اصطحکاک و فرسایش، باعث بخشیدن جلوه‌ی زیبا و شکیل به پله و ساختمان می‌گردد.

استوپر آلومینیومی

در ادامه به شرح مختصری از محصولات ترمز پله می‌پردازیم

ترمز پله دوبل

این مدل ترمز پله، هشت سانت از قسمت جلویی پله را می‌پوشاند. قسمت جلویی این ترمز پله به گونه‌ای است که باعث پوشش لبه پله نیز می‌شود. قسمت رویی این مدل از دو ردیف pvc شیاردار پوشیده می‌شود و برای قسمت رویه و جلویی نوار شبتاب تعبیه شده است.

ترمز پله پی وی سی

این مدل از ترمز پله ها که به شکل یک نوار لب پله از جنس PVC که از نوع پشت چسب دار بوده و در رنگ های مختلف قابلیت تولید را دارا می باشند

این مدل از نوار لب پله بشکل پشت چسب دار بوده و جهت نصب آن باید ابتدا از تمیزی سطح مورد استفاده اطمینان حاصل کرد سپس رویه چسب پشتی ترمز پله ها جدا کرده و نوار لب پله را در محل مورد نظر چسباند .

ترمز پله LED دار

همانطور که از نام این ترمز پله مشخص است، در قسمت جلویی آن نوار LED به کار رفته است.

این نوع ترمز پله مخصوص فضاهایی با نور کم مانند سینما، سالن آمفی تئاتر و مکان‌هایی که می‌خواهند مسیر تردد پله را مشخص کنند است.

ترمز پله سیلیسی

ترمز پله سیلیسی در واقع دانه‌های ریز سلیس بوده که با استفاده از چسب مخصوص در محل مورد نظر اجرا می‌شود. این محصول در دو نوع درجا ریز و شاسی دار طراحی و تولید شده است.

ترمز پله سیلیسی مناسب محل‌هایی با تردد کم و فضای داخلی یا دارای سایبان است.

ترمز پله‌ها دارای تنوع بالایی هستند و هر کدام برای محلی متفاوت و شرایطی خاص آن به کار می‌روند.

مواد ساخت ترمز پله

یکی از عوامل مهم در انتخاب استوپر پله، نوع مواد ساخت آن است. استوپر پله می‌تواند از جنس‌های مختلفی مانند آلومینیوم، لاستیک و سمباده ساخته شود. انتخاب ماده مناسب باید با شرایط محیطی و اقلیمی مکان مورد نظر هماهنگ باشد تا ایمنی پله‌ها تضمین شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا